opony rowerowe duro

Motocykliści czy kierowcy rozmaitego typu aut bezbłędnie zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać cieszyć się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go przyzwoicie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie użytkuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona rowerowa duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, dlatego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go należycie naciągnąć. Do tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Prócz tego należałoby sprawić szczegóły oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To bazowa lista czynności, które należy wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby też rower dokładnie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w trakcie całego sezonu.